


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.1 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.52 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Min Input Voltage | 4.7 V |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 800 mA |
| Input Bias Current | 5 mA |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Reference Voltage | 3.432 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Line Regulation | 0.2 % |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1991
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59417
Ext.Price$0.59417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59417 | $0.59417 |
| 10 | $0.43089 | $4.30890 |
| 25 | $0.38900 | $9.72500 |
| 50 | $0.36473 | $18.23650 |
| 100 | $0.34197 | $34.19700 |
| 300 | $0.32397 | $97.19100 |
| 500 | $0.30692 | $153.46000 |
| 1000 | $0.29580 | $295.80000 |
| 3000 | $0.28224 | $846.72000 |
| 5000 | $0.26930 | $1346.50000 |
